Τετάρτη 20 Μαΐου 2015

Άρης (Α): Δεύτερη ήττα (74-83) και αποκλεισμός από ΦΕΑ

Μετά και από αυτόν τον αγώνα έκλεισε η φετινή αγωνιστική περίοδος, που ήταν αρκετά περίεργη στην εξέλιξη της λόγω των πολλών ομάδων που υποβιβάζονται.

Η χρονιά για την ομάδα της Πετρούπολης κρίνεται πετυχημένη, καθώς έκανε πορεία πρωταθλητισμού στη μεγαλύτερη διάρκεια. Οι τραυματισμοί ευθύνονται για τον αποσυντονισμό της και την κακή εικόνα που παρουσίασε στους τελευταίους αγώνες της.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κρητικό που σημείωσε 40 πόντους, με 6 τρίποντα η ΦΕΑ δεν έδωσε το δικαίωμα στον Άρη να φτάσει την ισοφάριση. Με σκορ 83-74 επικράτησε εκτός έδρας του Άρη Πετρούπολης και έκανε το 3-1 στην σειρά, παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό των πλέι οφ που θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα.

Ο Κρητικός με το... καλημέρα έδειξε τις προθέσεις του φόρτωσε το καλάθι του Άρη και η ΦΕΑ γρήγορα ξέφυγε στο σκορ με 13-23.

Ο Άρης μόνο στη δεύτερη περίοδο έδειξε ανταγωνιστικός και ξεκινώντας με δύο τρίποντα κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και 51'' πριν τη λήξη της να προηγηθεί με 39-38.
Φοβερή άμυνα από την πλευρά των φιλοξενούμενων στην τρίτη περίοδο, ο Άρης σκοράρει μόνο με βολές στις οποίες είναι και άστοχος και γρήγορα η ΦΕΑ παίρνει νέα διαφορά 15 πόντων (59-44).

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε η τέταρτη περίοδος με τον Άρη να μην καταφέρνει να σταματήσει Κρητικό και Μυστίλογλου και η νίκη να έρχεται σχετικά εύκολα στα χέρια της ΦΕΑ με 83-74.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-23, 39-44, 44-59, 74-83
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Διμπινούδης, Τηγάνης

ΑΡΗΣ Π. (Πρασσάς, Αρβανίτης): Παπαδόπουλος 2, Χρονόπουλος 15, Ηλιόπουλος 14 (2), Βρεττός 2, Κούκιος, Παπαδολιας 16, Κανελλόπουλος, Παριανόπουλος 6 (2), Βεντούρης 9 (2), Βενιτουράκης 10 (2).

ΦΕΑ (Κοσμίδης): Φακίτσας, Ρωμόσιος 4, Σκαλωμένος 8 (1), Βιδάκης 7, Αναγνωστόπουλος, Κρητικός 40 (6), Μπασέας 2, Μυστίλογλου 21, Τσίτος 1.